PONTIAC GTO 6.0L V8 6MT RWD (400 HP)
2003–2006
398
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5970cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 398bhp |
| Power | 297kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 274km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1698kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |