PONTIAC GTO 6.5 V8
1970–1974
350
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6548cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 603Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5154mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1328mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | G78 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |