PONTIAC Lemans GTO Convertible 6.4L V8 3MT (330 HP)
1964–1965
326
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6362cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 326bhp |
| Power | 243kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5156mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1542kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50X14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |