PONTIAC Montana SV6 3.5L V6 SWB 4AT FWD (200 HP)
2005–2009
200
bhp
Power
106
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 94L |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 1908kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |