PONTIAC Montana SV6 3.9L V6 LWB 4AT AWD (240 HP)
2005–2009
237
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 1954kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |