PONTIAC Montana 3.4L V6 4AT (186 HP)
2000–2005
184
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 184bhp |
| Power | 137kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5103mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1732mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 1788kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |