PONTIAC Solstice Coupe 2.0L ECOTEC Turbo 5MT (264 HP)
2008–2009
260
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1369kg |
| Boot Capacity | 159L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |