PONTIAC Solstice Coupe 2.4L ECOTEC 5AT (176 HP)
2008–2009
173
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1339kg |
| Boot Capacity | 159L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |