PONTIAC Solstice 2.0L Turbo 5MT RWD (260 HP)
2005–2009
260
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1358kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |