PONTIAC Solstice 2.4L 5MT RWD (177 HP)
2005–2009
177
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2376cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |