PONTIAC Torrent 3.6L V6 6AT (265 HP)
2005–2009
264
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 997L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |