PONTIAC Trans Sport 2.3i 16V 5MT FWD (137 HP)
1990–1996
135
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1670mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |