PONTIAC Trans Sport 3.1L V6 3AT FWD (120 HP)
1990–1996
118
bhp
Power
106
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3135cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1709kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |