PONTIAC Trans Sport 3.8i V6 4AT FWD (175 HP)
1990–1996
173
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1723kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |