PONTIAC Vibe GT 1.8 VVTL-i 6MT (175 HP)
2003–2007
173
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |