PONTIAC Vibe 1.8 DOHC 5MT (130 HP)
2008–2010
129
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |