PONTIAC Vibe 1.8L VVTL-i 4AT AWD (125 HP)
2002–2010
123
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |