PONTIAC Vibe 1.8L VVTL-i 5MT (130 HP)
2002–2010
130
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |