PONTIAC Vibe 2.4 DOHC 5AT (160 HP)
2008–2010
158
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/55R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |