PROTON Ertiga 1.4L 4AT FWD (92 HP)
2016–
91
bhp
Power
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1373cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 67.6kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |