PROTON Exora 1.6L CamPro CPS 4AT (125 HP)
2009–2012
125
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
20.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.9mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |