PROTON Gen-2 1.6L 4AT FWD (110 HP)
2004–2013
110
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |