PROTON Inspira 1.8L MIVEC 6CVT FWD (140 HP)
2010–
138
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |