PROTON Inspira 2.0L MIVEC 6CVT FWD (150 HP)
2010–
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |