PROTON Iriz 1.3L CVT FWD (95 HP)
2014–2017
94
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |