PROTON Iriz 1.6L CVT FWD (109 HP)
2014–2017
108
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |