PROTON Persona 1.6L 5MT FWD (111 HP)
2007–2016
109
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |