PROTON Preve 1.6L CVT FWD (109 HP)
2011–
107
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |