PROTON Preve 1.6L CVT FWD (140 HP)
2011–
138
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1561cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |