PROTON Saga FLX 1.3L 5MT FWD (95 HP)
2011–2016
94
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1017kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |