PROTON Saga 1.3L CVT FWD (95 HP)
2016–
94
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1033kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |