PROTON Satria Neo 1.3L 5MT (94 HP)
2006–2015
110
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3904mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2240mm |
| Kerb Weight | 1146kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |