PROTON Savvy 1.2 5MT (75 HP)
2005–2012
74
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1643mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2395mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |