PROTON Waja/Impian 1.6L 4AT (125 HP)
2001–2011
125
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |