RENAULT Fluence 1.6L 4AT FWD (105 HP)
2009–2012
105
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1258kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 94 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |