RENAULT Fluence 2.0L 6MT FWD (140 HP)
2009–2012
138
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 94 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |