RENAULT Fluence 2.0L CVT FWD (143 HP)
2013–2016
141
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1322kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |