ROLLS-ROYCE Camargue 6.75L V8 3AT (192 HP)
1975–1986
189
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
11.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.6mpg |
| Combined | 20.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 2330kg |
| Boot Capacity | 708L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |