ROLLS-ROYCE Corniche I/ II/ III/ IV 6.75L V8 3AT RWD (218 HP)
1971–1996
215
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5197mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2430kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |