ROLLS-ROYCE Corniche V 6.75L V8 4AT RWD (325 HP)
2000–2003
321
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
12.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 738Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.4mpg |
| Combined | 19L/100km |
| Urban | 27.4L/100km |
| Extra-Urban | 14.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5405mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3043mm |
| Kerb Weight | 2735kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 Vr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |