ROLLS-ROYCE Cullinan 6.75L V12 8AT AWD (571 HP)
2018–
563
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6751cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 563bhp |
| Power | 419.8kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5342mm |
| Width | 2164mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 3294mm |
| Kerb Weight | 2753kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/45Yr22 // P285/40Yr22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |