ROLLS-ROYCE Dawn 6.6L V12 8AT RWD (571 HP)
2016–
563
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6592cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 563bhp |
| Power | 420kW |
| Torque | 820Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5296mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 3112mm |
| Kerb Weight | 2560kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 101Y || 285/40 R20 104Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |