ROLLS-ROYCE Flying Spur 6.75 V8
1994–1995
300
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
12.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.5mpg |
| Combined | 18.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5370mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3160mm |
| Kerb Weight | 2473kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |