ROLLS-ROYCE Ghost 6.75L V12 8AT AWD EWB (571 HP)
2020–
563
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
15.2
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 563bhp |
| Power | 420kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5545mm |
| Width | 2149mm |
| Height | 1572mm |
| Kerb Weight | 2490kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |