ROLLS-ROYCE Phantom Coupe 6.75 V12 6AT (460 HP)
2008–2012
453
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6749cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 453bhp |
| Power | 338kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5608mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 3320mm |
| Kerb Weight | 2630kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R21 || 285/45 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |