ROLLS-ROYCE Phantom Coupe 6.75 V12 8AT (460 HP)
2012–2016
454
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
15.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6749cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.9mpg |
| Combined | 14.8L/100km |
| Urban | 22.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5611mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 3320mm |
| Kerb Weight | 2565kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50R21 || 285/45R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |