ROLLS-ROYCE Phantom Drophead Coupe 6.75 V12 6AT (460 HP)
2007–2016
453
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6749cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 453bhp |
| Power | 338kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5608mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 3320mm |
| Kerb Weight | 2695kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/790 R540 111 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |