ROLLS-ROYCE Phantom EWB 6.75 V12 6AT (460 HP)
2005–2009
453
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
14.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6749cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 453bhp |
| Power | 338kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.8mpg |
| Combined | 15.9L/100km |
| Urban | 24.5L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 6083mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1633mm |
| Wheelbase | 3820mm |
| Kerb Weight | 2745kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Pax 265X790 R540 A 111 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |