ROLLS-ROYCE Phantom II Continental Sports Saloon by Barker 7.7
1930–1936
118
bhp
Power
91
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7668cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5588mm |
| Wheelbase | 3658mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00X21 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |