ROLLS-ROYCE Phantom III Sedanca de Ville by H.J. Mulliner 7.3 V12
1936–1939
164
bhp
Power
95
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7340cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5410mm |
| Width | 1905mm |
| Wheelbase | 3607mm |
| Kerb Weight | 2642kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00X18 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |